GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål 14842070
*
nr 1484 2070
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Skål, med blomstervas, Neapel, Gefle. Diameter: 31 cm. Höjd: 27 cm
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2022
kl 20:37:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/8 01:05:01
1
Vinnande bud
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy blomstervas blomvas gefle italien italienskt motiv keramik neapel skål svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker sverige vesuvius
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
8342 Bålskål
Imaridekor, Japan. Diameter: 28. 5 cm. Höjd: 12 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:41
-
1018 Bordsuppsats
skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:42
-
1017 Bordsuppsats
skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:53
-
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21
-
8256 Insatsskålar
glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:59
*
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Retro
Läs mer om Arthur Percy
nr 1484 2070
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Skål, med blomstervas, Neapel, Gefle. Diameter: 31 cm. Höjd: 27 cm
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2022 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 28/8 01:05:01 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk mÃ¥lare och formgivare född i Vickleby pÃ¥ Öland 1886, död 1976.Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy blomstervas blomvas gefle italien italienskt motiv keramik neapel skål svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker sverige vesuvius
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
8342 Bålskål
Imaridekor, Japan. Diameter: 28. 5 cm. Höjd: 12 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:41 -
1018 Bordsuppsats
skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:42
-
1017 Bordsuppsats
skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:53 -
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21 -
8256 Insatsskålar
glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:59



